تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ؛

گرامیداشت روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن برگزارشد

۹۰ سال از آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن و دعوت ناصرالدین شاه از سفیر ژاپن برای دیدن ایران می گذرد، بعد از این سال ها مراسم گرامیداشت این روابط در کاخ گلستان برگزار شد.

مراسم گرامیداشت نودمین سال روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن شب گذشته با حضور برخی از سفرای کشورهای خارجی از جمله سفیر بولیوی، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در فضای باز کاخ گلستان برگزار شد.

در این مراسم کنجی یامادا معاون پارلمان وزارت خارجه ژاپن گفت: کاخ زیبای گلستان نخستین مکانی است که اولین روابط دیپلماتیک در آنجا آغاز شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، کاساما اولین وزیر مختار ژاپن در ایران استوارنامه خود را تقدیم کرد و از آن زمان روابط دیپلماتیک دو کشور آغاز شد.

وی گفت: از آن تاریخ تعاملات دو کشور در محیط بین الملل به مدت ۹۰ سال ادامه پیدا کرد. من مشتاقانه برای دیدن تلفیق هنر سه بعدی نورپردازی به کاخ گلستان آمده ام، در این فرصت از همه کسانی که برای توسعه روابط بین دو کشور تلاش کرده اند تشکر می کنم و معتقدم حفظ روابط خوب حاصل همکاری همه شماست. من به نوبه خود برای ادامه همکاری بین دو کشور  و در جهت روابط دوستانه بیشتر تلاش خواهم کرد و امیدوارم ده سال آینده که صدمین سال این روابط است جشن بگیریم.

در ادامه این برنامه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در دوران قبل از اسلام، ایران با ژاپن روابط دوسویه داشت، این روابط با کشورهای دیگر از جمله کره نیز وجود داشته است. اما در دوران ساسانیان بیشترین تاثیرگذاری بین روابط ایران و ژاپن وجود داشته است، ابریشم و سکه های به دست آمده نشان از این روابط دارد. ابریشم در قرن ششم و هفتم بیشترین طرفدار را در کشورهای شرق آسیا و ژاپن  داشته است.

وی گفت: یکی از خاطرات خوب از ژاپن برای ایران خرید نفت ایران در زمان جنبش صنعت نفت و تحریم آمریکا بود.   این موضوع باعث تقویت روابط بین دو کشور شد و روابط تجاری هم روز به روز استحکام یافت. امیدوارم برنامه هایی از این نوع و برنامه های فرهنگی دیگر به تقویت این روابط کمک کند.

نورپردازی سه بعدی درباره روابط دوستانه ایران و ژاپن روی بنای کاخ گلستان آخرین بخش این ویژه برنامه بود. قرار است این نورپردازی در سه مرحله زمانی امشب و فرداشب از ساعت ۹ تا ۱۰.۵ به اجرا درآید. ورود برای عموم نیز آزاد و رایگان است.

رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن نیز به همین مناسبت برنامه های متنوع و مختلفی از جمله همکاری در انتشار مجموعه آثار هنرمندان ایرانی و ژاپنی به دو زبان فارسی و ژاپنی، چاپ کتاب ژاپن شناسی در ایران، اجرای اولین دور گفتگوهای دینی، نشست معرفی ایران و سفره ایرانی، برگزاری هفته موسیقی سنتی ایرانی، برگزاری هفته فیلم ، انتشار ویژه نامه تخصصی نشریه ایران به زبان ژاپنی و ... را اجرا یا در دست اقدام دارد.

گفتنی است ،برنامه نورپردازی از سوی سفارت ژاپن در ایران و با همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کمیسیون یونسکو، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ، سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن در محل کاخ گلستان برنامه ریزی و اجرا شد.


٠٩:١٨ - 1398/05/12    /    شماره : ٧٣٣٧٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1570339
 بازدید امروز : 2010
 کل بازدید : 6524198
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 10.0313