تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

با شرکت اساتید ایرانی؛

نهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در برلین برگزار شد

نهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی (18 تا 21 شهریورماه) با شرکت اساتید ایرانی و 500 ایرانشناس از کشورهای مختلف اروپا در دانشگاه آزاد برلین برگزار شد.

 نهمین کنفرانس اروپایی ایران‌شناسی در برلین که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود، با حضور رییس دانشگاه آزاد برلین، رایزن فرهنگی ایران، نماینده وزارت امور خارجه آلمان در امور ایران، رییس انجمن ایرانشناسان اروپا، رییس دانشکده علوم انسانی و رییس مرکز ایرانشناسی دانشگاه آزاد برلین و 500 ایرانشناس از کشورهای مختلف اروپا در دانشگاه آزاد برلین افتتاح شد.

در این کنفرانس مهم علاوه بر تعدادی از اساتید ایرانی که در حوزه مطالعات ایرانشناسی در کشورهای اروپایی فعال هستند، حدود 20 نفر نیز از اساتید ایرانی از دانشگاه‌های ایران شرکت کردند و علاوه بر حمید محمدی، رایزن فرهنگی ایران در آلمان، شجاع‌خانی نیز به عنوان نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کنفرانس مذکور حضور یافت.

در نهمین کنفرانس ایرانشناسان اروپا، مباحث ادبیات فارسی، فلسفه ایرانی، تاریخ، مطالعات مذهبی، مطالعات فرهنگی، هنر و باستان‌شناسی و مردم شناسی ارائه شد. این انجمن در زمینه مطالعات ایرانی در حوزه‌های زبان‌شناسی، ادبیات، تاریخ ادیان، هنر، تاریخ، باستان‌شناسی، فلسفه، قوم‌شناسی، جغرافیا، علوم انسانی و دانش نظری حقوق فعالیت دارد.

موضوعات مقالات و سخنرانی‌های ارایه شده در این کنفرانس پنج روزه ادبیات فارسی، زبان‌شناسی، مطالعات تاریخی، مطالعات ادیان، مطالعات فرهنگی، باستان‌شناسی، هنر و مردم‌شناسی بودند.

همچنین، بر اساس اعلام دبیرخانه کنفرانس 420 مقاله از کشورهای مختلف توسط دبیرخانه پذیرفته شده است. موضوعات نهمین دوره کنفرانس اروپایی مطالعات ایرانشناسی در حوزه‌های ذیل ادبیات فارسی، فلسفه ایرانی، تاریخ، مطالعات مذهبی، مطالعات فرهنگی، هنر و باستان‌شناسی و مردم‌شناسی ارائه شد.

برپایی نمایشگاه هنر سفالگری ایران با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و موزه بومیلار در محل این موزه، نمایشگاه حجم در شاهنامه، نمایشگاه کتب حوزه ایرانشناسی از بخش‌های جنبی این کنفرانس بود.

همچنین، در حاشیه نهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی به ابتکار رایزنی فرهنگی ایران و برای استفاده بهینه از دیدگاه ها و نظرات مختلف طیف دانشگاهی، نشست فرهنگی با ایرانشناسان در برلین برگزار شد.

این اساتید در طول حضورشان در رایزنی فرهنگی ایران در آلمان برای بهتر معرفی کردن فرهنگ ایران اسلامی در سرزمین آلمان و تقویت حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی در این کشور تبادل نظر کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در در خصوص روابط دیرینه فرهنگی بین ایران و آلمان و پیوندهایی که بواسطه آثار گوته و فیشر در خصوص شناخت و معرفی ادبیات ایران به ویژه حافظ انجام شده است و زمینه‌های گسترش این همکاری‌ها به واسطه سبقه آلمانی‌ها در حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی و ضرورت تعمیق ارتباطات فرهنگی به خصوص در بعد دانشگاهی و آکادمیک توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه، هر یک از حاضرین با توجه به حوزه مطالعاتی خود راهکارهایی که برای گسترش روابط در نظر داشتند را بیان کردند.

 

بنابر اعلام این خبر، دهمین دور کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در سال 2023 در شهر لایدن هلند برگزار می‌شود.انتهای پیام/ص

 


١٢:٣٥ - 1398/06/30    /    شماره : ٧٣٦٠٢٦    /    تعداد نمایش : ١٤خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1160220
 بازدید امروز : 1100
 کل بازدید : 6526016
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 10.2656