تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

شرحی مختصر بر زندگی نامه دکتر محمد اقبال ثاقب

 

بازگشت همه به سوی خداست

                سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز                مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

 

زنده یاد: دکتر محمد اقبال ثاقب

سوابق تحصیلی:

      دکتر محمد اقبال ثاقب در سال 1960میلادی در شهرستان کهولن پتوکی، درحومه لاهور دیده به جهان گشود. آموزش ابتدائی و متوسطه را در شهر خود به پایان برد. در سال 1983م. در رشته علوم اجتماعی (زبان فارسی و اقتصاد) از دانشگاه دولتی پنجاب لاهور مدرک کارشناسی دریافت کرد. در سال 1986م. علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در رشته زبان فارسی، بواسطه علاقمندی و استعداد خود، مدرک کارشناسی رشته حقوق را نیز از دانشگاه پنجاب دریافت کرد. با توجه به ذوق و علاقه فراوان خود به زبان و ادبیات فارسی، در سال 1989م. در رشته زبان و ادبیات فارسی، از دانشگاه پنجاب لاهور فارغ التحصیل گردید. در ادامه تکمیل مراتب علم و دانش خود، طی پذیرش بورسیه ای توسط کشور جمهوری اسلامی ایران، در سال 1995م. در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران پذیرفته شده و در سال 1998م. مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران اخذ کرد. موضوع رساله دکترای دکتر اقبال ثاقب «شیخ سعدی و تاثیر افکار وی بر ادبیات شبه قاره» بود.

سوابق علمی و آموزشی:

     استاد دکتر ثاقب، با تایید و دستور سازمان آموزش عالی پاکستان، به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاههای: جی. سی لاهور- دانشگاه دولتی بانوان لاهور- دانشگاه دولتی پنجاب لاهور و دانشگاه دولتی اسلامیه بهاولپور به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت. وی آموزش زبان و ادبیات فارسی را طی سال 2002 میلادی در دانشگاه کالج دولتی جی سی لاهور موسوم به جی.سی «GCLU» آغاز کرده و طی سال های 2005 الی 2012 میلادی ریاست بخش فارسی دانشگاه مذکور را بعهده داشت. در طول خدمات با ارزش و صادقانه، استاد راهنمای بیش از 25 تن از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی شامل: دوره های کارشناسی ارشد، پیش دکتری و دکتری این دانشگاه را عهده دار بود. وی علاوه بر این مسئولیت و عشق به تدریس زبان و ادب فارسی، عضو هیئت علمی « تهیه و تدوین متون درسی زبان فارسی » برای گروه زبان فارسی و عضو هیئت مدیره تدوین و تهیه فرهنگ لغت فارسی به اردو موسوم به « جامع الغات» پنج جلدی دانشگاه جی سی نیز بود. طی سال های 1989م الی 2003 م، ضمن تالیف کتاب های داستان برای کودکان پاکستانی با الهام از حکایات سعدی که درماهنامه ویژه کودک تحت عنوان « تعلیم و تربیت » منتشر می گردید، به ترجمه شاهنامه فردوسی توسی نیز پرداخت. نوشتارهای ادبیات تحقیقی وی، به زبان های اردو و فارسی، در مجله ها معتبر ادبی نظیر: سفینه، دانش، کاوش، کهوج،سورج، مخزن و معارف اولیا منتشر گردیده است. وی مدیر مجله علمی«کاوش» دانشگاه جی سی لاهور بود. علاوه بر این، چندین مقاله علمی- ادبی نیز در دانشنامه زبان و ادبیات فارسی از ایشان در «فرهنگستان ایران» منتشر گردیده است.

 این شخصیت فرهیخته و وارسته، دکتر محمد اقبال ثاقب، طی دوران حیات، با رعایت اخلاق و ادب اسلامی و رفتار انسانی همواره محبوب بزرگان، مسئولین دانشگاهی، اساتید و به ویژه دانشجویان بوده و همواره به جهت جایگاه ارزشمند علمی خود، میهمان و سخنران همایش های مختلف ایالتی، ملی و بین المللی بوده است.

                 روحش شاد و مرام و سلوکش مستدام باد.

   نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان- مهر ماه 1397 / اکتبر2018.م

 

 


١١:٢٠ - 1397/07/18    /    شماره : ٧١٣٩٣٦    /    تعداد نمایش : ١٤٩خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1123768
 بازدید امروز : 923
 کل بازدید : 6370600
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 8.5781