تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و بوسني / سارايوو گنبد ميناي ايراني مي‌خواهد

در ديدار رایزن فرهنگی ایران و شهردار استاری‌گراد بوسنی‌وهرزگوین، طرفين بر توسعه روابط فرهنگي دوجانبه تأكيد كردند. احداث گنبد ميناي ايراني در سارايوو (پايتخت بوسني‌وهرزگوين) از مباحث مطرح‌شده در اين ديدار بود.

  شهردار استاری‌گراد در بخش ديگري از سخنانش تفاهمنامه همکاری بین این شهرداری و شهرداری منطقه 12 تهران را یادآور شد و خواستار به جريان‌ افتادن جنبه‌های این تفاهمنامه شد.

حاجي بایریچ در ادامه ضمن بازگو کردن خاطراتی از سفر خود به شهر تهران در فروردین 96 سیستم قوی شهرداری کلانشهر تهران را تحسین کرد و گفت: در طی بازدیدها یک روز از رصدخانه‌ای در مرکز تهران (گنبد مينا) بازدید کردیم. با خود گفتم ای کاش ایران بتواند چنین مجموعه‌ای را البته نه به آن وسعت مجموعه تهران اما با همان معماری و مهندسی مثال‌زدنی در سارایوو (پايتخت بوسني) احداث کند. این طرح را از مسئولان مربوطه درخواست کردم و از آن به بعد نیز موضوع را چندین بار از نهادهای مختلف پیگیری کرده‌ام که متأسفانه تاكنون پاسخ روشنی دریافت نکرده‌ام.

وي افزود: چنین رصدخانه‌ای در بالکان وجود ندارد و اگر این پروژه را در سارایوو احداث کنیم برای همه از جمله خانواده‌ها، کودکان دبستانی، بزرگسالان، دانشجویان و ... همه و همه قابل استفاده خواهد بود و از کشورهای همسایه مثل صربستان و مقدونیه و ... نیز برای بازدید آن به بوسنی سفر خواهند کرد. در صورت احداث چنین مجموعه‌ای، بنایی ماندگار برای ایران در بوسنی ساخته خواهد شد.

شهردار استاري‌گراد در پايان تأكيد كرد: چون در زمینه علم و فرهنگ هیچ کشوری از ایران غنی‌تر نیست، می‌خواهم که این بنا از سوی ایرانیان در سارایوو احداث شود.

در ادامه اين ديدار اميرحسين نوری از ابراهیم حاجی بایریچ به دليل تعامل مثبت وی با جمهوری اسلامی ايران قدردانی کرد و گفت: تلاش رایزنی فرهنگی ايران، نزدیک کردن دو ملت ایران و بوسنی در حوزه‌هاي فرهنگی است و برای نیل به این هدف همکاری و مشارکت شهرداری‌ها که ظرفیت مناسبی در اختیار دارند، انکارناپذیر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به این موضوع که فرهنگ راه معرفی خود به جوامع مختلف را پیدا مي‌کند، گفت: با تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری، شرکت در جشنواره‌های آیینی مختلف فرهنگی و تبادل نخبگان بین شهرداری‌های دو کشور تلاش می‌کنیم تا مردم ایران و بوسنی را با فرهنگ‌های مشترک همدیگر آشنا كنيم.

نوري تأكيد كرد: هرچه روابط فرهنگی دو کشور با هم بیشتر و عمیق‌تر باشد، شناخت صحیح دو جامعه نیز از همدیگر بیشتر خواهد بود.

رايزن فرهنگي كشومان سپس توضیحاتی درباره مجموعه آسمان‌نمای گنبد مینا و مراحل ساخت و تجهیز آن به ابراهیم حاجی بایریچ ارايه داد و ضمن استقبال از این طرح، ضمن تشکر از حاجی بایریچ برای به اشتراک گذاشتن آن با جمهوری اسلامی گفت كه پیگیر امور خواهد بود تا کار به نتیجه‌ای مطلوب برای طرفین برسد.

در پايان اين ديدار ابراهیم حاجی بایریچ، نشان شهرداری استاری‌گراد را به اميرحسين نوری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی‌وهرزگوین اعطا كرد.

 

 


١١:٣٣ - 1397/08/14    /    شماره : ٧١٥٣٣١    /    تعداد نمایش : ١١٠خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1560215
 بازدید امروز : 1837
 کل بازدید : 6490730
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 9.9219