تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

گرامیداشت سي‌ونهمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از كشور /2


 

مراسم گرامیداشت سي‌ونهمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات رسمی و شخصیت‌های عالی رتبه سیاسی، فرهنگی و علمی به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، برگزار شد.

عراق

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، به مناسبت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مراسم جشنی با حضور ایرانیان مقیم، حجت‌الاسلام سید عمار حکیم، ريیس جریان حکمت ملی عراق، سفیر و کارکنان سفارت و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد برگزار شد.

مسجدی، سفیر ایران در بغداد گفت: امروز انقلاب اسلامی ایران در حالی وارد چهلمین سال پیروزی خود می‌شود که از یک نهال نوشکفته تبدیل به یک درخت تنومند شده است.

وی تأکید کرد: دستاوردها و پیروزی‌های انقلاب اسلامی ایران به برکت خون شهیدان، ایستادگی و حمایت مردم ایران، رهبری امام راحل و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي)، تلاش خدمتگذاران این انقلاب و جانبازی رزمندگان اسلام تحقق یافته است.

سفیر ایران در بغداد افزود: خوشحالیم که شاهد پیروزی‌ها و موفقیت‌های دولت و مردم عراق بر داعش و برقراری امنیت در این کشور هستیم و ما در مرحله بازسازی نیز، این کشور را تنها نخواهیم گذاشت.

سپس حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم، رييس جریان حکمت ملی عراق طی سخنانی گفت: بحث درباره انقلاب اسلامی با نام و شخصیت امام راحل گره خورده است و بدون بررسی شخصیت امام (ره)، انقلاب اسلامی را نمی توان شناخت و برای همین این انقلاب در سراسر جهان با نام امام خمینی (ره) شناخته می شود.

سیدعمار حکیم گفت: امام راحل دیدگاه روشنی برای اداره حکومت داشت و طرح ولایت فقیه یک نظریه اسلامی همه جانبه است که توسط ایشان مطرح و به اجرا در آمد.

وي خاطرنشان كرد: اهتمام ویژه به مسائل جهان اسلام از جمله مسئله فلسطین و عراق و دیگر قضایای ملت های مظلوم جهان از دیگر شاخصه های امام راحل بود.

این رهبر سیاسی برجسته عراق تأکید کرد: اگر انقلاب اسلامی ایران نبود امروز مساله فلسطین به فراموشی سپرده می‌شد.

در ادامه اين مراسم، گروه سرود دختران لاله‌های انقلاب به اجراي برنامه پرداختند و همچنین، گروه نمایشی نیز با برنامه‌های متنوع نمایشی و سرگرم کننده مورد استقبال حاضرین قرار گرفتند.

تركيه (آنکارا)

جشن سی‌ونهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، اساتید، زبان آموزان مرکز آموزش و علاقمندان به انقلاب اسلامی ایران در سالن اجتماعات مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا برگزار شد.

احمد جباری، مدیر مرکز آموزش زبان فارسي آنكارا افزود: همانگونه که در تمامی کشورها اعیاد ملی جایگاه خاص خود دارد، در کشور ایران نیز 22 بهمن روز ملی محسوب می‌شود.

وی در ادامه از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان اثر گذارترین رویدادهای تاریخ معاصر یاد کرد و افزود: ادبیات ایران در سه دهه اخیر شاهد حضور شاعران و نویسندگانی است که متاثر از انقلاب و دفاع مقدس آثار قابل تأملی را خلق کرده‌اند که نشان از وحدت در هم اندیشی و یکپارچگی مردم ایران در این سالها دارد.

جباری در ادامه این مراسم غزلی در توصیف امام خمینی (ره) از سروده های «قیصر امین پور» را برای شرکت کنندگان در این مراسم ایراد كرد.

در ادامه اين مراسم، صفرخانی از عدد چهل به عنوان عدد کمال و تکامل انقلاب نام برد و گفت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) حامل یک دگرگونی بزرگ در داخل و یک پیام جهانی بود.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: مردم ایران با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، خواهان حکومتی مستقل از ابرقدرت‌ها بودند و امروز به لطف انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران، خود از قدرت های مهم منطقه محسوب می گردد.

صفرخانی گفت: امروز کشور ایران از مهمترین کشورهای اسلامی است و چون نگینی می درخشد و تمامی کشورهای مسلمان منطقه را به وحدتی دعوت می کند که خود آن را تجربه کرده و امروز بعد از چهل سال، جهان، شاهد به ثمره رسیدن آن است.

پس از پخش کلیپ و تصاویری از رشادت‌های مردمی در این سالها، طاهره میرزایی، یکی از مدرسان اين مرکز در خصوص نقش مردم، خصوصا زنان در انقلاب اسلامی، دقایقی به زبان ترکی صحبت کردند.

سپس دو تن از زبان آموزان مرکز هلال یامور و تارک به ترتیب اشعاری از امام خمینی (ره) و سپیده کاشانی خواندند و هدایایی به رسم یادبود از سوی رایزن فرهنگی ايران به آنها تقدیم شد.

در خاتمه مراسم سید نژاد، از هنرمندان موسیقی سنتی ايران، قطعاتی از سرودهای انقلابی را نواخت که مورد استقبال زبان آموزان قرار گرفت.

 

هند(دهلی‌نو)

مراسم جشن سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با سخنرانی حدادعادل، ريیس فرهنگستان زبان فارسی و سفیر ایران، علي دهگاهی، رایزن فرهنگی ايران، نماینده ولی‌فقیه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و جمعي از دانشجویان و ایرانیان مقيم در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ ايران در دهلی‌نو، برگزار شد.

حدادعادل در سخنان خود در اين مراسم، به تاریخ اسلام و نقش امیرمؤمنان (ع) در صدر اسلام پرداخت و در ادامه، از انقلاب اسلامی و نقش امام خمینی (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم خط رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالي) در هدایت انقلاب، ياد كرد.

بيان ويژگي‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامي توسط رايزن فرهنگي كشورمان در دهلي‌نو و دکلمه‌ای به مناسبت پیروزی انقلاب از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

 

الجزایر

مراسم رسمی سفارت ایران در الجزایر به مناسبت سي‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در هل الأوراسی منطقه ابیار پایتخت برگزار شد.

در این مراسم، حسین نسیب وزرای آبیاری و منابع آبی به عنوان نماینده ویژه نخست وزیر و هیأت دولت، الطاهر الحجار وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی، سفرا، وابسته‌های نظامی، عبدالرزاق قسوم و عمار طالبی، ريیس و معاون جمعیت علمای مسلمان الجزایری، مقامات دولتی، رؤسای احزاب، وزرای سابق، اصحاب رسانه‌ها، بازرگانان، اساتید دانشگاه‌هاي هنرمندان، نخبگان فرهنگی سیاسی، فعالان زنان و جوانان، فعالان جامعه مدنی و فضای مجازی و دانشجویان حضور داشتند.

عامری، سفیر ایران طی سخنانی گفت: مردم ایران پس از مبارزات طولانی موفق شدند نظام جمهوری اسلامی را ایجاد و پایه‌های آن را مستحکم و مشارکت مردم در حکومت و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشتشان را محقق کنند.

وي افزود: جمهوری اسلامی ایران با وجود تلاش دشمنان برای تخریب وجهه آن و ارائه تصاویری غیر واقعی از پیشرفت‌ها و موضع‌گیری‌های شرافتمندانه‌اش در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، سعی در برقراری روابط دوستانه با همه کشورهای جهان بر اساس اصل احترام متقابل و احترام به حاکمیت ملی و دخالت نکردن در امور داخلی دیگران دارد.

سفیر ایران در الجزایر، استقلال سیاسی ایران و تعیین سرنوشت کشور توسط خود مردم را از جمله مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: مردم در جمهوری اسلامی، خود در تعیین سرنوشتشان دخالت دارند.

عامری در مورد روابط دوستانه بين ایران و الجزایر گفت: بیش از نیم قرن از روابط دوجانبه دو کشور می‌گذرد و طی این مدت دو کشور اراده خود را برای ایجاد روابطی راهبردی در همه زمینه‌های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و پارلمانی ثابت کرده بگونه ای که مناسبات ایران و الجزایر را میتوان نمونه موفقی از یک روابط دوستانه و برادرانه میان ملتها و دولتها دانست.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاه صنایع دستی، مجلات ایران‌شناسی و معرفی انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شد.

پخش فیلم‌های مستند از دستاورد های انقلاب اسلامی و ایران شناسی از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

 

تركيه (ارزروم)

به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و با مشارکت نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) در امور دانشجویان ایرانی در خارج ار کشور و اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم جشن دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ارزروم برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در زمینه نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی ایران مطالبی را بیان کرد.

وی همچنين، با اشاره به شخصيت والاي امام خميني (ره)، از اخلاص و خدامحوری در زندگی ايشان به نيكي ياد كرد.

مراسم باشکوهی به همين مناسبت به همت وابستگی فرهنگی كشورمان در ارزروم  و با مشارکت انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان ایرانی در وان و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

در این مراسم فرماندار شهرستان خوی با اشاره به نقش مردم در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران گفت: در بهمن‌ماه سال 1357 تحولی عظیم و شگرف و به کلام رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ه)، معجزه‌ای الهی در ایران رُخ داد که همه متفکرین و تحلیلگران سیاسی، تاریخ نگاران و سیاستمداران دنیا را به حیرت و تعجب وا داشته است.

در ادامه ريیس دانشگاه وان نیز، با تبریک روز ملی جمهوری اسلامی ایران، تحکیم پایه‌های روابط فرهنگی را در استحکام روابط دانشگاهی و علمی بسیار مهم دانست.

در پایان، گروه موسیقی سنتی اعزامی از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی به اجرای برنامه پرداختند.

همزمان با چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به همت وابستگی فرهنگی ایران و با مشارکت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، جشن ملی و پخش فیلم از دستاوردها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، بیش از 150 نفر از مسئولین، شخصیت‌های فرهنگی، علمی و سیاسی از جمله قائم مقام شهردار ارزروم، معاون بین‌الملل دانشگاه آتاتورک ، معاون دانشگاه آغری، معاون دانشگاه بتلیس، رؤسای دانشکده های ادبیات و هنرهای زیبای دانشگاه ارزروم، ريیس امنیت ارزروم، مقامات برجسته استان، احزاب مختلف، اساتید دانشگاه حضور داشتند.

حسین قاسمی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سخناني، با اشاره به پیوندها و مشترکات فرهنگی و دینی دو کشور ایران و ترکیه گفت: در طول تاریخ، علیرغم مشکلات و فرافکنی قدرت‌های بزرگ این دو کشور در کنار هم و با حسن همجواری زیسته‌اند.

نمايش فیلم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و اجراي گروه موسیقی اعزامی از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و توزيع بسته‌های فرهنگی شامل لوح فشرده آشنايي با تمدن ایران، در بخشي ديگر از اين مراسم صورت گرفت.

اوگاندا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا، مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور عابدی، استاد دانشگاه ماکرره، حجج ‌اسلام بکائی، مدیر کالج اسلامی المصطفی و سید عباس عابدی، مدیر مؤسسه بلال و مرتضی مرتضوی، سفیر و علی بختیاری، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در محل مسجد شیعیان خوجه در کامپالا برگزار شد.

حجت‌الاسلام عابدی در سخنانی، انقلاب اسلامی را نعمتی الهی توصیف کرد که به رهبری امام خمینی (ره) و همت مردم ایران، به ثمر نشست.

وی تشکیل یک کشور و حکومت اسلامی با موازین شرعی و احترام به حدود الهی را از مهمترین نتایج این انقلاب توصیف کرد و بهانه جویی‌های غرب و استفاده ابزاری از مسائلی همچون حقوق بشر و دموکراسی را وسیله‌ای برای مبارزه با اصل اسلام و مکتب اهل بیت (ع) دانست.

عابدی نیز، با اشاره به رویدادهای انقلاب اسلامی از نگاه غیر ایرانیان و غیر مسلمانان، آن را انقلابی منحصر به فرد دانست که توانسته بسیاری معادلات جهانی را بر هم زند. وی در ادامه به بیان اهمیت انقلاب اسلامی در عرصه بین‌الملل پرداخت.

پس از آن، بختیاری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنان خود، به بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های داخلی و خارجی پرداخت و لزوم حفظ ارزشها و دستاوردهای انقلاب را امری ضروری برای همه مسلمین به ویژه شیعیان جهان تبیین کرد.

بغداد

مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور ريیس مجلس، برخی از وزراء و جمعی از مقامات لشکری و کشوری، نمایندگان پارلمان و شخصیت‌های سیاسی عراقی و سفرای خارجی در بغداد در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، برگزار شد.

در این برنامه پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و نواختن سرود دو کشور، مسجدی، سفیر ایران در بغداد به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی و سیاست جمهوری اسلامی درباره مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای و عراق پرداخت.

وی ضمن تبریک مجدد پیروزی بر داعش به دولت و ملت عراق گفت: ایران همانگونه که در جنگ علیه تروریسم در کنار کشور دوست و همسایه خود بود، در مرحله سازندگی نیز با تمام تجربه در کنار مردم و دولت عراق خواهد بود.

سفیر ایران گفت: در روز جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سفارت ایران در بغداد باید از مردم عراق که به حق مهمان نوازترین و کریم‌ترین مردم جهان هستند، بویژه در خصوص میزبانی گرم و مخلصانه آنان و مسئولان عراقی از زائران ائمه اهل بیت (ع) و بویژه در ایام اربعین حسینی، صمیمانه قدردانی کنم.

سلیم جبوری، رییس پارلمان عراق نیز طی سخنانی، خواستار مشارکت ایران در سازندگی و بازسازی عراق شد و گفت: به گسترش همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های علمی، فناوری و مشارکت ایران در سازندگی و بازسازی عراق امیدوار هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه مشترکات بین جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از حد شمارش است، بنابراین چشم انتظار ارتقاي بیشتر سطح روابط در ابعاد مختلف بین دو کشور هستیم.

وی همچنین، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس شورای اسلامی و همه ملت ایران تبریک گفت و افزود: ملت ایران با انتخاب نوع نظام خود توانست در عرصه‌های مختلف موفقیت‌های چشمگیری به دست بیاورد.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از محصولات ایرانی و نمایشگاهی از تابلو فرش‌های نفیس ایرانی در معرض دید عموم بازديدكنندگان گذاشته شد.

 

تايلند

روز ملی ايران و مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات سیاسی و دیپلمات‌های خارجی مقیم تایلند و جمعي از ايرانيان مقيم در هتل «شانگری لا» بانکوک برگزار شد.

محمدی، سفیر كشورمان در تايلند طی سخناني به روند روبه رشد روابط سیاسی و تجاری و فرهنگی دو کشور ایران و تایلند و موقعیت کنونی ایران در منطقه و جهان اشاره كرد.

به همت رايزني فرهنگي كشورمان، نمایشگاه و گارگاه آموزشی از آثار و صنایع دستی، کتب نفیس و ارزشمند هنری و ادبی، پوستر و عکس از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران و آثار هنری تذهیب و مینیاتور هنرجویان کلاس‌های آموزشی نگارگری ایرانی برپا شد.

همچنين، آثار هنری و صنایع دستی ایران در مجموعه علم و فناوری سنترال ورلد بانکوک موسوم به تی کی پارک برای گروهی از دوستداران هنر و فرهنگ و نمایندگان سیاسی و دیپلمات‌های خارجی مقیم تایلند به نمايش درآمد.

در ادامه اين مراسم، گروه سرود مدرسه جمهوري اسلامي ايران در بانکوک نغمه ای ایران را بصورت همخوانی اجرا كرد.


٠٩:١٩ - 1396/11/25    /    شماره : ٦٩٨٨٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٢خروج
مناسبت ها

 

 

 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1420288
 بازدید امروز : 1926
 کل بازدید : 6068048
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 6.6250