تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش

دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست معرفی‌ هنر اسلامی - ایرانی در دانشگاه آلمریا اسپانیا

در این نشست ابتدا پروفسور «کارملو رودریگز توره بلانکا» رئیس دانشگاه آلمریا طی‌ سخنانی، ضمن تشکر از همکاری رایزنی فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا به بیان اهمیت شناخت آثار هنری اسلامی پرداخت.

وی آثار موجود در منطقه آندالس خصوصاً معماری های اسلامی موجود در مجموعه الحمراء (گرانادا)، کوردوبا و حتی آلمریا را نمونه بالای معماری اسلامی دانسته که گردشگران بسیار زیادی را به خود جلب کرده است.
رودریگز توره بلانکا اظهار امیدواری کرد که فرصتی فراهم شود تا مردم بیشتری با این آثار در اسپانیا آشنا شوند و ویژگی‌ های هنر اسلامی و ایرانی را بشناسند.
«علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا دیگر سخنران این نشست بود که ضمن تشکر از همکاری دانشگاه آلمریا به موضوع ویژگی‌ های هنر و معماری اسلامی ایرانی پرداخت.
وی با اشاره به جایگاه نقش ایران در هنر اسلامی و اینکه موجب ارتقاء آن شده است، محور هنری اسلامی را توحید بودن آن و رجعت دادن همه به یک مبداء واحد یعنی‌ خداوند متعال دانست.
اسماعیلی ویژگی‌ دیگر هنر اسلامی را در مسیر تکامل و خداگونه شدن بشر معرفی‌ کرد. همچنین وی بیان داشت که هنر اسلامی به فکر تعالی بخشیدن به مخاطب است.
تقارن هنر اسلامی با عرفان از ویژگی‌ های دیگری بود که مورد توجه اسماعیلی قرار گرفت.
آخرین سخنران این مراسم، پروفسور«پیلار گاریدو کلمنته» استاد رشته اسلام شناسی‌ دانشگاه مورسیا (شرق اسپانیا ) بود که در سخنرانی خود با عنوان هندسه معنوی و معماری در ایران، به ویژگی‌ های هندسه اسلامی پرداخت.
وی با بیان گوشه هایی‌ از آثار معماری اسلامی در کشور اسپانیا خصوصاً مجموعه الحمراء، این آثار را نشانه هایی‌ از تعالی جوئی انسان اسلامی دانست .
استاد دانشگاه مورسیا همچنین به نقش ایران در بارور کردن هنر اسلامی پرداخته و آن را بدون شک یکی‌ از ویژگی‌ های برجسته هنر اسلامی برشمرد.
پیلار گاریدو در ادامه ضمن بیان ویژگی‌ های هنر ایرانی و هنر اسلامی که در هم آمیخته شده ا‌ند، منحنی ها و دایره های موجود در هنر اسلامی را نمادی از توجه به مرکز دانسته و آنکه انسان ها حول محور خداوند به چرخش خواهند پرداخت.
این نشست، همزمان با برپایی مراسم اختتامیه نمایشگاه عکس شگفت انگیز به همت رایزنی فرهنگی‌ و با همکاری دانشگاه آلمریا در این دانشگاه برگزار شد. این نمایشگاه از 15 مهر در این دانشگاه برپا بود.


٠٩:٤٧ - 1396/08/24    /    شماره : ٦٨٩٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٣خروج
مناسبت ها

 

 
 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1278037
 بازدید امروز : 2928
 کل بازدید : 5640653
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 4.8594