تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

از سوي رايزن فرهنگي ايران صورت گرفت؛

تشريح برنامه‌هاي بزرگداشت دهه فجر در يونان


علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی ایران در يونان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در آتن، برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و دستاوردهای کشورمان در سایه انقلاب اسلامی را تشریح کرد.

رایزن فرهنگی كشورمان در اين مصاحبه گفت: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در يونان، برنامه‌هایی را با همکاری و مشارکت مراکز فرهنگی بومی و ملی یونان تدارک دیده است که از جمله می‌توان برگزاری نمایشگاه جلوه‌هایی از ایران که شامل عکس و پوسترهایی از میراث فرهنگی و جاذبه‌های تمدن ایران اسلام اسلامی و همچنین نمایشگاه کتاب به زبان‌های یونانی و انگلیسی و صنایع دستی با حضور دو نفر از هنرمندان و اساتید از کشورمان در روزهای 18، 19 و 20 بهمن در آتن (پایتخت یونان) را نام برد.

وي افزود: در خلال این نمایشگاه اساتید مینیاتور و قلمزنی، کارگاه زنده‌ای برای علاقمندان ترتیب داده و کار هنری ایران‌زمین را به صورت زنده به علاقمندان یونانی ارایه خواهند کرد. این برنامه که به مدت سه روز ادامه خواهد داشت، در مرکز فرهنگی شهرداری «پندلی ـ آتن» واقع در شمال شرق آتن برگزار خواهد شد و در خلال این سه روز و در حاشیه این نمایشگاه نیز هر شب یک فیلم مستند از جاذبه‌های کشور عزیزمان و یک فیلم بلند برای علاقمندان و مدعوین به نمایش گذاشته خواهد شد.

حلمی در بخش ديگري این نشست خبری با اشاره به روند رو به رشد روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری یونان، گفت: برنامه‌هایی نیز با همکاری شهرداری و مرکز فرهنگی جزیره لفکاد از 12 بهمن ماه به مدت سه روز متشکل از نمایشگاه و اکران تعداد هشت فیلم کوتاه و فیلم «شام آخر» به کاردگردانی محمد قانعی‌فر که خود ایشان به یونان سفر کرده است، همراه به ارایه دیجتالی نمایشگاه عکس و جاذبه‌های گردشگری و دستاوردهای انقلاب اسلامی برگزار شده است. همچنین از 18 تا 21 بهمن‌ماه با مشارکت شهرداری آتن و انجمن دوستی ملل ویژه برنامه‌های نمایشگاه عکس، صنایع دستی و نمایش فیلم‌های ایران را خواهیم داشت.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه این نشست خبری تصریح کرد: از کارهای دیگر این رایزنی انتشار فصلنامه دو زبانه یونانی و انگلیسی است که این شماره ویژه سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است و شامل مقالات متعدد آماری از پیشرفت‌های علمی ایران در زمینه نانوتکنولوژی، هوا فضا، آموزش و پژوهش، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، کشاورزی، فرهنگ و هنر و فعالیت بانوان در جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است تا خوانندگان با پیشرفت‌های حاصل شده در سایه انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌های متعدد قرار گیرند. البته این فصلنامه‌ها به صورت الکترونیکی و برای بیش از يكهزار و 350 نفر از شخصیت‌های فرهنگی، دانشگاهی، رسانه‌ای و مراکز فرهنگی و هنری یونان ارسال می‌شود.

حلمی در ادامه افزود: ایران و یونان دارای تمدنی با بیش از 2 هزار سال سابقه هستند و مناسبات گسترده‌ای داشته‌اند و می‌توان گفت، ایران و یونان پایه‌گذاران تمدن‌های شرق و غرب جهان هستند. در دوران جدید یعنی از سال 1953 میلادی  موافقتنامه  فرهنگی دو کشور امضا شده؛ ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در سال‌های اخیر همکاری‌های فرهنگی دو کشور ایران و یونان گسترش یافته و در موضوعات دانشگاهی، گفت‌وگوهای بینادینی، هفته‌های فیلم، اعطای فرصت‌های مطالعاتی و آموزش زبان و ادبیات فارسی فعالیت‌های خوبی داشته‌ایم که البته با فراز و نشیب‌هایی نیز همراه بوده است و اکنون با توجه به رویکرد مثبتی که به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و نظر به اینکه مردم یونان علاقمند به فرهنگ و هنر ایران هستند، ارتباطات فرهنگی و علمی دو کشور در سال‌های اخیر روبه گسترش و توسعه بوده است؛ به طوریکه کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه پنتئون آتن و دانشگاه ارسطوی شهر تسالونیکی یعنی دومین شهر بزرگ یونان افتتاح و هم‌اکنون بیش از 130 نفر فارسی آموز در کلاس‌های آموزشی ما در محل رایزنی فرهنگی و دانشگاه‌های مذکور حضور پیدا می‌کنند.

رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه افزود: یکی دیگر از فعالیت‌های مهم رایزنی فرهنگی احیا و از سرگیری گفت‌وگوهای اسلام و مسحیت ارتدکس است که پس از چندین سال توقف مجدداً از سرگرفته شد و امسال هیأتی از اساتید و اندیشمندان حوزه و دانشگاه به ریاست آقای ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از جمهوری اسلامی ایران به یونان سفر کرد و در این همایش سه روزه که با همکاری وزات آموزش و امور ادیان و کلیسای ارتدکس یونان در شهر ولوس برگزار شده، شرکت كرد.

وي افزود: سال گذشته نیز هیأتی از اساتید دانشگاه و مقامات دینی کلیسای ارتدکس یونان با سفر به تهران در همایش مشابهی که به مدت سه روز در سطح بسیار خوبی برگزار شده بود، شرکت کردند. روابط فرهنگی دو کشور در سطح خوبی قرار دارد و بنابراین چشم‌انداز مناسبات فرهنگی و علمی ایران و یونان خوب و رو به توسعه است، البته چالش‌های سیاسی به وجود آمده در آمریکا و غرب در خصوص گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران گاهي باعث کندی بعضی از برنامه‌ها و توافقات شده که اطمینان دارم با توجه با اراده ملت  و دولت یونان مبنی بر حفظ و توسعه روابط دوستانه با ایران، اینگونه چالش‌ها بی‌تأثیر و یا کم‌تأثیر خواهند بود. خوشبختانه رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه‌های مهم یونان و برخی از مراکز فرهنگی، هنری و شهرداری‌های یونان ارتباطات خوبی دارد.

حلمی در ادامه این نشست خبری با اشاره به توطئه‌های گسترده استکبار جهانی به سرکردگی رژیم آمریکا و کشورهای هم‌پیمانش گفت: خیلی از تحلیلگران بی‌طرف از دامنه توطئه‌های آمریکا از همان ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبر امام خمینی(ره) علیه کشورمان، آگاهی و اطلاع دارند و اگر مروری به اتفاقاتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران افتاده، داشته باشیم. مثال‌های فراوانی از توطئه‌ها و دشمنی‌های خشونت‌بار آمریکا و متحدانش در غرب و در منطقه وجود دارد که به دلیل هوشیاری رهبری عالی انقلاب چه در زمان حضرت امام خمینی(ره) و چه در زمان رهبری رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و اعتماد و تبعیت ملت سرافراز ایران از رهبری، همه توطئه‌های آنان یکی پس از دیگری با شکست آمریکا و متحدانش مواجه شده است.

وي تأكيد كرد: در سایه این وحدت و هوشیاری، انقلاب اسلامی ایران پیروزی‌ها و دستاوردهای بسیار ارزشمند و مهمی داشته است. توطئه کودتای نوژه تا مسلح کردن و حمایت از گروهک‌های فاسد و تروریستی تا تحمیل جنگ تمام‌عیار و ظالمانه 8 ساله از طریق صدام و رژیم بعث عراق و حامیان او بر ایران، اجرای تحریم‌های مکرر طی چهل سال گذشته که به قول خود آمریکا فلج‌کننده بوده، راه‌اندازی گروه‌های تروریستی القاعده و داعش و ... که همگی به لطف الهی و همبستگی ملت و رهبری با شکست مواجه شدند و نتوانستند مانع پیشرفت‌های گسترده ایران پس از انقلاب شوند.

رايزن فرهنگي ايران در پايان سخنانش اظهار كرد: از این پس نیز به یاری خداوند متعال و همت جوانان غیور و ملت مقاوم و هوشیار ایران، آمریکا و حامیان منطقه‌ای او و رژیم صهونیستی هیچ غلطی نخواهند توانست کنند و ایران با شتاب دادن به توسعه و پیشرفت‌های خود مشکلات را پشت سرخواهد گذاشت و دشمنان زبون در برابر جمهوری اسلامی ایران شکست بزرگ دیگری را تجربه خواهند کرد.


٠٩:٢٠ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٢٦٦    /    تعداد نمایش : ١٠٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 539902
 بازدید امروز : 380
 کل بازدید : 6447385
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 8.2656