تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رییس بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن

تأکید بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن


ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز جمعه 19 بهمن‌ماه با نوبوئو تاناکا، رییس بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن دیدار و با وی در خصوص توسعه همکاری‎ها به ویژه آغاز گفت‎وگوهای فرهنگی و اجرای برنامه‎های فرهنگی و هنری گفت‌وگو کرد.

ابراهیمی‌ترکمان در ابتدای این دیدار که با حضور رحمانی‌موحد، سفیر و حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی و بنی‎هاشمی، رایزن علمی ایران در ژاپن انجام شد، با اشاره به جایگاه مهم بنیاد صلح ساساکاوا از یک سو و حوزه فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جهان گفت: این دو مجموعه می‎توانند در راستای اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و نشست‌های تخصصی اقدامات جدی را به عمل آوردند و آمادگی اینکه در این زمینه همکاری مشترک و منسجم عملیاتی شود، وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در شرایط امروز، مهم‎ترین راهکار برای برون‎رفت از مشکلات و بحران‌های عرصه بین‌المللی، گفت‎وگو و ایجاد شناخت بهتر و دقیق‌تر از اشتراکات فرهنگی میان ملت‌هاست، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تا کنون بیش از یکصد گفت‎وگوی دینی و فرهنگی را با کشورهای مختلف به انجام رسانیده است و امیدواریم برگزاری اولین دور گفت‎وگوهای ایران و ژاپن در شهر ایسه، بتواند زمینه شناخت هر چه بیشتر دو ملت بزرگ ایران و ژاپن را فراهم آورد و اینگونه برنامه‌ها و نشست‌ها در زمینه‌های مختلف ادامه یابد.

وی سپس به تأثیرگذاری شخصیت‎های مهم در روابط دو کشور در ایران و ژاپن هم اشاره و تأکید کرد: ایران و ژاپن روابطی تاریخی و طولانی را تجربه می‎کنند که نقش اندیشمندان و فرهیختگان دو طرف در توسعه این روابط بسیار قابل توجه و مهم است و باید تلاش کرد تا با ارتباطات بیشتر اهالی فکر و فرهنگ دو کشور بزرگ ایران و ژاپن، در زمینه شناخت هر چه بیتشر گام برداشت.

ابوذر ابراهیمی‎ترکمان همچنین به توسعه فعالیت‎های فرهنگی هم اشاره و اظهار امیدواری کرد که با توجه به شناخت سفیر ایران در ژاپن به موضوع فرهنگ و اهتمامی که به موضوعات فرهنگی در روابط دو کشور وجود دارد، روز به روز شاهد توسعه و تعمیق همکاری‎های فیمابین باشیم.

در ادامه این دیدار تاناکا، رییس بنیاد صلح ساساکاوا ضمن تأکید به جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: از اینکه این مجموعه مهم به فعالیت‎های ارزشمند خود در تعمیق روابط فرهنگی ایران و ژاپن اقدام می‎کند، بسیار خرسندیم. همچنین باید عنوان کنم؛ همواره در خصوص فرهنگ و تمدن ایران سخن گفته‎ام و امیدوارم که بتوانیم برنامه‎ریزی‎های لازم در خصوص اجرای برنامه‏های فرهنگی را عملیاتی کنیم.

رییس بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن همچنین به اهمیت گفت‏وگوهای فرهنگی پرداخت و گفت: گفت‎وگوهای فرهنگی از اهمیت ویژه و فوق‎العاده‎ای برخوردار است و باید زمینه‎های لازم را برای انجام آن فراهم کرد.

در بخش دیگری از این دیدار رحمانی‎موحد، سفیر ایران در ژاپن ضمن بیان سخنانی با اشاره به روابط بسیار خوب و تاریخی دو کشور گفت: بسیار خرسندیم که رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور پیگیری توسعه همکاری‎های فرهنگی به ژاپن سفر کرده‎اند. ایشان شخصیت برجسته، فعال و متخصص در امور فرهنگی هستند و با توجه به عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی می‎توانند در این زمینه بسیار مؤثر باشند.

وی سپس با تأکید بر اینکه بنیاد صلح ساساکاوا در زمینه توسعه همکاری‎های فرهنگی میان ایران و ژاپن بسیار مؤثر عمل کرده است، اظهار کرد: گفت‎وگو، پديدآورنده صلح و استمرار و تداوم آن باعث قوام صلح می‎شود و به نظر می‎رسد همکاری‎های مشترك سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد صلح ساساکاوا برای شکل دادن به اولین دور گفت‏وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود.

گفتنی است؛ ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور افتتاح و شرکت در اولین دور گفت‎وگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور، به ژاپن سفر کرده است. ابراهیمی‎ترکمان در جریان این سفر علاوه بر این دیدار، با ساواکا هانیو، رییس کتابخانه ملی مجلس ژاپن و شی میزو، رییس دانشگاه کوگاکان دیدار و در نشست با تعدادی از ایران‎شناسان و اسلام‎شناسان شرکت کرد.

 


٠٩:١٠ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٢٦١    /    تعداد نمایش : ١٠٤خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 539898
 بازدید امروز : 309
 کل بازدید : 6447314
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 9.6250