تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم عزاداری روزعاشورا در رایزنی فرهنگی اتیوپی


به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی عزاداری روزعاشورا ی حسینی(ع) با حضور سفیر، رایزن فرهنگی، ایرانیان مقیم و شیعیان و ارادتمندان اهل بیت (ع) در محل ساختمان رایزنی فرهنگی ایران درآدیس آبابا برپا شد.

حسن حیدری سخنرانی خود را با عنوان " کلمات گهربار امام حسین (ع) در روز عاشورا " آغاز کرد.

وی اصلاح دینی و محافظت از سنت های پیامبررا از مهمترین دلائل نهضت حسینی برشمرد و در ادامه افزود:" با تاملی در شعارهای امام حسین(ع) و اصحاب گرامیش در روز عاشورا به وضوح در می یابیم که هدف سید الشهدا(ع) هرگز حکومت داری و یا کسب منافع دنیوی نبوده بلکه تنها هدف ایشان جلوگیری از تحریف های بنی امیه و  بیدار سازی امت به خواب رفته اسلامی درعصر یزید بوده است.

درادامه مراسم شیخ محمد طاهر از اندیشمندان شیعه اتیوپی، گوشه هائی از واقعه عاشورا را به زبان امهری برای عزاداران حسینی بازگو نمود و در ادامه افزود:" وقایع کربلا منعکس کننده برخورد نیکی در برابر شرارت و فضیلت در برابر بدی است .امام حسین(ع)  به عنوان امام امت مسلمان و صاحب تمام فضائل انسانی در برابر یزید که مجسمه رذالت و بی عدالتی بود، قرار گرفت. اصلی ترین دغدغه امام حسین (ع) حفظ و پاسداری از اسلام و هدایت مسلمانان بود. اما از سوی دیگر ، معاویه و پسرش یزید سعی کردند تا با هر وسیله غیرقانونی ممکن بر دیکتاتوری خود استمرار ببخشند ولی خون امام حسین (ع) موجب ناکامی آنان گردید."

در ادامه برنامه، شیخ "فخرالدین از شیعیان بوهره مقیم آدیس آبابا" مصائب حضرت امام حسین (ع) در روزعاشورا را با گریه و حزن زائد الوصفی برشمرد . وی سخنانش را با روضه خوانی و نوحه سرائی برای سید الشهداء(ع)  به پایان برد.

سپس " محمد بدرالدین ، اندیشمند شیعه اتیوپیائی" لحظات به شهادت رسیدن حضرت امام حسین(ع) را به زبان امهری و با حزن فراوان برای حضار مجلس بیان نمود . وی در بخشی دیگری از سخنانش گفت:

" بی شک روز عاشورا غم انگیز ترین روز در تاریخ اسلام است . روزی که خون شریف ترین انسانها در صحرای کربلا ریخته شد و اهل بیت پیامبر(ص) مورد بیرحمانه ترین ظلم و ستم یزیدیان واقع شدند ولی نکته کلیدی ماجرا اینست که امام حسین(ع) با اینکه مورد اصابت دهها نیزه و تیر و شمشیر واقع شده بود اما تا آخرین لحظه حیات مبارکش دست از حمایت حق و مبارزه با ستمگران برنداشت و این درس زندگی برای همه انسانهاست". 

در ادامه برنامه ، زیارت عاشورا جمع خوانی شد و سپس  "حجت الاسلام شیخ عباس غروی، از علمای اعزامی حوزه علمیه نجف اشرف " ، با روضه خوانی و خواندن مقتل، اعمال مخصوص روز عاشورا را برای شیعیان و محبین اهل بیت(ع) برگزار نمود.

در پایان برنامه نیز سینه زنی و نوحه خوانی با حضور گسترده عزاداران حسینی در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد و سپس از عزاداران حسینی پذیرائی به عمل آمد.

انتهای پیام/م

 


١١:٠٧ - 1398/06/20    /    شماره : ٧٣٥٤٩٦    /    تعداد نمایش : ٧خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1152028
 بازدید امروز : 618
 کل بازدید : 6491663
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 9.9844