تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

ایران از فرهنگ غنی و تمدنی کهن برخوردار است


خانم فائقه العوانی در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در تونس گفت: ایران از فرهنگ بسیار غنی و ارزشمند و تمدنی کهن برخوردار است.

در راستای گسترش همکاری‌های فرهنگی بین‌المللی و بررسی ظرفیت‌های موجود در تفاهمنامه‌های فرهنگی موجود بین دو کشور، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس با خانم فائقه العوانی، مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت فرهنگ تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که خانم سميره بن بدر، مسئول پیگیری امور مربوط به ایران در اداره‌کل همکاری‌های بین‌المللی وزارتخانه نیز حضور داشت، خانم العوانی در سخنانی، به همکاری‌های سازنده وزارت فرهنگ تونس با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف فرهنگی بین‌المللی اشاره و از تحکیم روابط فرهنگی دو کشور ابراز خشنودی کرد.

وی در ادامه، تأکید کرد: وزرات فرهنگ تونس برای تقویت همکاری‌های فرهنگی در چارچوب توافقات و اسناد فرهنگی مورد توافق دو کشور آمادگی کامل دارد و در آینده نیز این همکاری‌ها را با رایزنی فرهنگی ایران در تونس گسترش خواهیم داد.

مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت فرهنگ تونس با اشاره به ظرفیت‌های موجود در موافقتنامه‌های فرهنگی امضا شده بین دو کشور در خصوص ترجمه کتاب، فیلم و موسیقی گفت: ایران از فرهنگ بسیار غنی و ارزشمند و تمدنی کهن برخوردار است که زمینه‌های تقویت همکاری‌های مشترک را افزایش می‌دهد.

وی به تعاملات گسترده دو کشور در زمینه‌های مختلف نشر و گسترش تبادلات مربوط به حوزه کتاب اشاره و حضور مؤثر ایران در سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس که در فروردین‌ماه برگزار شد را حاکی از توجه مسئولان فرهنگی ایران به تعمیق همکاری‌های دوجانبه در این زمینه دانست.

مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت فرهنگ تونس همچنین به برگزاری  جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در تهران اشاره و آن را نمایشی بزرگ از دستاوردهای سینمایی ایران و دیگر کشورها توصیف کرد.

وی با تأکید بر تقویت کرسی‌های آموزش زبان فارسی در تونس، از استقبال مردم این کشور به فراگیری زبان فارسی خبر داد و آن را کاری مهم، اثرگذار و ماندگار در مجموع روابط فرهنگی دو کشور ارزیابی کرد.

خانم العوانی همچنین با اشاره به استقبال مردم این کشور از سریال‌های ایرانی با مضامین قرآنی و فرهنگی، پخش مکرر سریال یوسف پیامبر(ع) در شبکه‌های تلویزیونی تونس را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک با همکاری رایزنی فرهنگی ایران شاهد پخش دیگر سریال‌های فاخر ایرانی از شبکه‌های تلویزیونی تونس باشیم.

وی آمادگی این وزارتخانه را برای همکاری در زمینه حضور هنرمندان ایرانی در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی تونس، حفظ و ترمیم نسخ خطی و تبادل اساتید و نسخه شناسان و نشست‌های مشترک علمی اعلام کرد.

گفت‌وگو بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ریشه در اصل فرهنگ دارد

در ادامه این دیدار، فراهانی با تأکید بر نقش سازنده فرهنگ بر تقویت روابط مردم کشورها با یکدیگر و نیز، تأثیر آن بر ارتقای سطح روابط رسمی و دیپلماتیک افزود: گفت‌وگو بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ریشه در اصل فرهنگ دارد و تلاش‌های وزارت فرهنگ تونس در تقویت روابط فرهنگی با دیگر کشورها حاکی از نگاه آنان به موضوع تعاملات فرهنگی و بین‌المللی و ایجاد زمینه برای شناخت فرهنگ‌ها از یکدیگر دارد.

وی انتخاب تونس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام که آیین اختتامیه آن در دسامبر آینده برگزار خواهد شد را فرصت مناسبی برای ارائه دستاوردهای مختلف فرهنگی و نیز ارتقای تعاملات گسترده فرهنگی با کشورهای جهان اسلام و تقویت راهکارهای مشترک مورد توافق دانست.

رایزن فرهنگی ایران بر لزوم ایجاد زمینه‌های تسهیل کننده تبادل آثار هنری و سینمایی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: رایزنی فرهنگی ایران در تونس آمادگی دارد با مشارکت وزرات فرهنگ تونس زمینه اعزام هیأتی از کارشناسان نسخه‌های خطی  تونس به ایران را در راستای آشنایی با ظرفیت‌های این موضوع فراهم کند.

 

 


١٤:٠٤ - 1398/05/20    /    شماره : ٧٣٤١٤٤    /    تعداد نمایش : ١٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1142990
 بازدید امروز : 3809
 کل بازدید : 6454312
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 9.1250