تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

تجلیل وزیر فرهنگ و گردشگری عراق از رایزنی فرهنگی کشورمان؛

همکاری ارکسترسمفونیک ایران و عراق در آینده‌ای نزدیک

حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی ایران در بغداد در دیدار با عبدالامیر الحمدانی، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق گفت: در آینده‌ای نزدیک همکاری ارکسترسمفونیک ایران با موضوع سمفونی مشترک بین هنرمندان دو کشور اجرایی خواهد شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و عراق در تمام سطوح گفت: با امضای سند یادداشت تفاهم بین وزارت فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و وزارت جمهوری عراق در سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری و حتی آموزشی شکل گرفته است و این همکاری تداوم داشته و امروز ما شاهد استقبال هنرمندان و اصحاب فرهنگ دو کشور در اجرای برنامه‌های مشترک هستیم.

در ادامه این دیدار، عبدالامیر الحمدانی، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق ضمن خیرمقدم به رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: از اینکه همکاری‌های طرفین در محورهای فرهنگی و هنری افزایش یافته موجب خرسندی و خشنودی ما خواهد بود.

وی افزود: در دوره‌های قبل همکاری های خوبی در حوزه فرهنگ و ادب و هنر بین دو کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق شکل گرفت و امید آن داریم تا این همکاری ها افزایش یابد و ما نیز علاقمندیم مناسبات فرهنگی و هنری بین دو کشور روز به روز گسترده تر گردد.

عبدالامیر الحمدانی با اشاره به اعزام تیم کارشناسی برای مرمت و بازسازی طاق کسری از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، گفت : در سفر به ایران و دیدار با مونسان معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران مباحثی در خصوص آثار باستانی و همکاری های مشترک بر اساس سند یادداشت تفاهم با محورهای گردشگری و میراث  فرهنگی مطرح شد که لازم است بندهای آن اجرایی گردد.

 وی در ادامه افزود: تمدن دو کشور باهم ارتباط عمیق دارد چرا که از اعصار مختلف آثاری همچون طاق کسری در مدائن عراق بر جای مانده از عهد ساسانیان است و باعث فخر برای ما و ایرانیان بوده و سعی ما برآن است این اثر کهن و تاریخی حفظ گردد.

 عبدالامیر الحمدانی گفت: تقاضای ما از جمهوری اسلامی ایران این است تا نسبت به اعزام خبرگان و کارشناسان باستان شناسی برای مرمت و بازسازی از فرهنگ و تمدن کهن ایرانی در کشور عراق حمایت و مساعدت نمایند.

در  این دیدار، اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت : تاکنون همکاری های فرهنگی و هنری خوبی بین دو کشور برقرار شد و لازم است این مناسبات رشد بیشتری پیداکند.

وی افزود در حوزه فرهنگ و هنر نیز سند یادداشت تفاهمی در 15/2/1394 (2015 میلادی) بین وزرای فرهنگ دو کشور به امضاء رسید و تاکنون اعتبار دارد که در این یادداشت تفاهم به موضوعاتی همچون گردشگری ، هنرهای تجسمی ، سینما و تئاتر ، موسیقی و حتی اعزام هنرمندان به دو کشور اشاره شده است و ما آمادگی خود را برای برگزاری دوره های آموزشی در محورهای گوناگون فرهنگی و هنری بر اساس نظر و درخواست طرف عراقی داریم تا این دوره ها با هماهنگی وزارت فرهنگ عراق در مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد به مرحله اجرا در آید .

اباذری افزود: در سفر ریاست محترم جمهور اسلامی ایران به عراق  در روزهای پایانی سال 97 ، نیز تفاهم نامه مبادلات فرهنگی تنظیم گردید که هرکدام نشان از اهمیت مناسبات فرهنگی بین دو کشور دوست و همسایه است که یکی از دست اوردهای مهم سفر رییس جمهور ایران به عراق در اعطای ویزای رایگان به مردم دو کشور دوست و همسایه جهت تسهیل در رفت آنها بوده است که مساله با اهمیتی در حوزه گردشگری محسوب می گردد .

رایزن فرهنگی کشورمان در عراق ادامه داد: برگزاری نمایشگاه های مشترک در حوزه های مختلف اعم از تجسمی و صنایع دستی ، شرکت هنرمندان عراقی در جشنوارههایی همچون جشنواره بین المللی سینمای ، تئاتر و موسیقی فجر ، جشنواره بین المللی مد و لباس در ایران  ، نمایش فیلم های فاخر ایرانی در عراق ، مشارکت در نمایشگاه های کتاب دو کشور از جمله همکاری و فعالیت های مشترک بین دو کشور بوده است که تاکنون اجرایی شده است.

اباذری درادامه با تاکید براین که قرار است در آینده ای نزدیک همکاری ارکسترسمفونیک با موضوع سمفونی مشترک بین هنرمندان دو کشور صورت گیرد ، گفت :بین کمیسیون ملی یونسکو در ایران و وزارت فرهنگ عراق مکاتبات رسمی در این مقوله صورت گرفته و در صدد هماهنگی بین دو طرف برای عقد قرارداد هستیم.  

در ادامه این دیدار وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در سال های اخیر از همکاری و تلاش رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در عراق قدردانی کرد و گفت : ما با انجام تمام فعالیت ها و همکاری های مشترک بین دو کشور موافقیم و با مواردی که رایزن فرهنگی به آن اشاره داشتند آماده هر نوع همکاری هستیم.


١٣:٢١ - 1398/03/01    /    شماره : ٧٣٠٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٣خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1151867
 بازدید امروز : 1617
 کل بازدید : 6490510
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 8.6250