تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری آیین افتتاحيه نمایشگاه فرهنگی ، هنری و صنایع دستی ایران بمناسبت چهلمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي در اسلام آباد


به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در اسلام آباد پاكستان و همکاری اداره کل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج کشور ، برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، با برپايي نمايشگاه فرهنگي، هنري ،خطاطي و تذهیب ايران و پاكستان آغاز شد.
نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران همزمان با ایام مبارک دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی ايران به همت رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در اسلام آباد با حضور شفت محمود وزیر فدرال ميراث ملي تاريخي و ادبي دولت پاكستان، مهدی هنردوست سفیر ایران و محمدرضا کاکا سرپرست رايزني فرهنگي و شماری از شخصیت های فرهنگی و هنري و دانشجويان و اساتید دانشگاه های پاکستان و اصحاب فرهنگ و هنر در محل شوراي ملي هنرهاي پاكستان (PNCA) گشایش  یافت.
در مراسم افتتاحیه این مراسم، دیپلمات ها، رايزنان فرهنگي كشورهاي مختلف و روسای نهادهای ایرانی و خانواده آنها حضوری گسترده داشته و بسیاری از شبکه ها و رسانه های خبری پاکستان آن را پوشش دادند.

 

در ابتدای مراسم محمد رضا کاکا طی بیاناتی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تشریف فرمایی حاضرین  به ویژه وزیر فدرال میراث ملی تاریخی و ادبی دولت پاکستان و سفیر ج.ا.ایران در پاکستان و اساتید هنری قدردانی نمودند.در ادامه ایشان به روابط ديرين و باستاني ايران و پاكستان به عنوان دو كشور همسايه که بر پايه اشتراكات عميق فرهنگي،ديني و هنري استوار است اشاره نمودند. ایشان اظهارداشتند نمايشگاهي كه امروز با حضور شما عزيزان گشايش گردید نه فقط جنبه زيبايي شناسانه خط فارسي بلكه رمز و راز هاي نهفته در اين هنر اصيل ايراني را به شما نشان مي دهد ،خوشنويسي تنها هنري است كه اصيل و مقدس شمرده مي شود و برخلاف ساير ساحت هاي هنر ارتباط مستقيمي با پاكي دروني خوشنويس دارد ،اين هنر از دیرباز در میان ایرانیان مقام و منزلت خاصی داشته و همواره  سیر کمال را پیموده است ،خوشنويسي هنري قدسي است چون منبع الهام آن قرآن است ،خوشنويسي  در كنار هنر تذهیب كه متشكل از  نقش‌های گل و گیاه ونقوش اسليمي است پابه پاي هم تكامل پيدا كرده اند .
آقاي شفقت محمود وزیر فدرال ميراث ملي تاريخي و ادبي دولت پاكستان از بخش های مختلف نمایشگاه فرهنگی و خطاطی بازدید کرد و طی سخنانی گفت: برگزاری این نمایشگاه فرصتی ارزشمند را برای پاکستانی ها جهت آشنایی بیشتر با ظرفیت های هنری و فرهنگی کشور همسایه ایران فراهم می کند.
وی افزود: با مشاهده نمایشگاه خطاطی و آثار هنرمندان ایرانی مشترکات دو کشور در بخش های فرهنگی و ادبی به وضوح دیده می شود. شفقت محمود گفت: برگزاری نمایشگاه خطاطی هنرمندان ایرانی برای پاکستانی ها بسیار مسرت بخش و مهم است. 
سيد جمال شاه، مديركل شوراي ملي هنرهاي پاكستان طي سخناني از همكاري رايزني فرهنگي در برگزاري نمايشگاه ارزشمند خط با حضور هنرمندان ايراني تقدير و تشكر كرد و گفت: هنر خطاطي مي تواند مردم كشورهاي مختلف را نزديك تر سازد و امروز ما شاهد آثار ارزشمند هنرمندان ايراني و پاكستاني در اين نمايشگاه هستيم. ما با برگزاري چنين نمايشگاه هاي فرهنگي و هنري مي توانيم پيام همبستگي و دوستي بين ايران و پاكستان اعلام نمايم وي اظهار اميدواري كرد كه نسل جوان روشهاي مختلف در هنر ارزشمند خطاطي از استادان ايراني بياموزند و باحضور در كارگاه هاي خطاطي بهره برداري نمايند تا برگزاري نمايشگاه و كارگاه نتايج مثبت داشته باشد.
آقاي دكتر افتخار حسين عارف، رئيس فرهنگستان ملي زبان اردو پاكستان طي سخناني گفت: فرهنگستان هرگونه آمادگي براي همكاري با رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در برگزاري نمايشگاه هاي فرهنگي و هنري درخصوص ترويج هنرهاي خطاطي، نستعليق و تذهيب را دارد ما حضور خطاط و تذهيب كار ايراني در اسلام آباد را گرامي مي داريم. در ادامه ايشان اقدامات جمهوري اسلامي ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي براي ترويج هنرهاي مختلف به ويژه خطاطي، نقاشي و تذهيب اشاره كرد و گفت: ايرانيان هميشه صاحبان فرهنگ و هنر بودند و مشتركات فراواني زباني و تاريخي و فرهنگي ميان دو كشور ايران  وپاكستان وجود دارد و فن نستعليق بين ايران  وپاكستان (فارسي و اردو) به عنوان يك مشترك بشمار مي رود. وي افزود: زبان فارسي نيز يك زبان شيرين و مشترك ميان هر دو كشور نشانه همبستگي مي باشند.
احمد علی باروتی و محمد رضا محمدی پور هنرمندان خطاطی اعزامی از تهران و شیراز در گفت وگو با خبرنگاران پاكستاني با ابراز خوشحالی از استقبال شهروندان پاکستانی از نمایشگاه خطاطی، اعلام کردند که آنان پیش از این نیز در شهر لاهور نمایشگاه برگزار کرده بودند.
برگزاري کارگاه آموزشی سه روزه «خطاطي و نقاشی تذهيب » به همت رايزني فرهنگي جمهوری اسلامی ایران در محل گالري نمايشگاهي شماره 2 شوراي ملي هنرهاي پاكستان براي علاقه مندان به خوشنويسي و خط نستعليق پاكستاني برگزار خواهد شد برگزار شد.
مراسم افتتاحيه نمايشگاه مذكور بازتاب وسيعي در رسانه هاي تصويري و مطبوعات اين كشور داشته كه متعاقباً گزارش آن ارسال خواهد شد.

 

 

 

 


١٠:٤٦ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٢٧٩    /    تعداد نمایش : ١٠٧خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1141548
 بازدید امروز : 312
 کل بازدید : 6447317
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 8.4844