تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری شب موسیقی هفته فرهنگی ایران بوشهر

        شب موسیقی هفته فرهنگی ایران بوشهر در تاریخ 9 سپتامبر در سالن IES MANIIK با حضور سرپرست سرکنسولگری، نماینده فرهنگی ج.ا. ایران در کلانشهر مومبای، کارمندان ارگان ها و نهاد های وابسته به کشور عزیزمان و تعدادی کثیری از ایرانیان ، زرتشتیان وهندیها  با حمایت خانه فرهنگ ج.ا. ایران در فضای صمیمی  وبا اجرای موسیقی های اصیل شهر بوشهر برگزار گردید.  

        مراسم با نواختن سرود ملی دو کشور ایران و هند آغاز گردید و پس از آن نماهنگی ویدیوی با عنوان از بوشهر تا مومبای اکران گردید.

پس از آن آقای ایرج صغیری تهیه کننده وکارگردان سینما وتئاتر ضمن عرض تشکر و خرسندی از حضور جمعیت انبوه از ایرانیان مسلمان و پارسی، با اشاره به ارتباط فرهنگی و دیرین دو بندر بوشهر گفتند: بوشهر و مومبای مهمترین بندرهای کشورهای مطبوع شان هستند و روزگار یگانه ای رونق اقتصادی شان مالامال انبوه مراودات فرهنگی، اقتصادی و انسانی بوده است، منظور روزگاری است که بر خلاف  تجارت مدرن خرید و فروش نیازمند مراجعه حضور و رابطه بود. 

         وی در ادامه اظهار داشت: دریانوردان بوشهر و مومبای در سفرهای مداوم و دور و درازشان غیر از پارچه، ادویه، خرما و چوب، موسیقی، داستان، افسانه و واژگان تازه نیز به سوغات آورده اند. ارتباطات آنقدر افزایش یافت که چندین کتب از آثار ادبی نویسندان ایران زمین که دولت ها تحمل آن ها را نداشتند در چاپخانه های کلانشهر مومبای به زیور طبع آراسته گردید و راه آنقدر هموار گردید که تاگور بزرگ برای دیدن این فرهنگ پوپا و پارسی با کشتی های بازرگانی تجاری به ایران و به شهر بوشهر آمد و باعث تاسف است که امروزه با اینکه در قله رسانه های دسته جمعی ایستاده ایم با آن همه پیشینه تاریخی، همدیگر را نمی بینیم و نرم افزارهای دسته جمعی تجاری جای همه نشست ها چهره به چهره را گرفته است و باید گفت که صاحبان اصلی پرچم و سرزمین ها مردمان هستند. 

         وی در ادامه با اشاره به تاریخچه حضور هندی ها در ایران گفتند: ما خاطرات زیبایی از حضور موفق هندی ها در شهرمان داریم برای نمونه هیچ بوشهری نیست که "دکتر رائو" را نشناسد حتی اگر او را ندیده باشد. به هرحال قدرت اندیشه مردمان در هرکجا مایه ستایش و تجلیل همگان است. 

       پس از ایشان نماینده فرهنگی ایران در کلانشهر مومبای ضمن عرض خرسندی و تشکر از حضور سبز همه ایرانیان مقیم اعم از مسلمانان ،پارسیان ، هندیها و همچنین علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران زمین گفتند: از اینکه امشب را انتخاب کردید تا فرهنگ والای ایران را به واسطه ارتباط میان دو کشور که برای همگان مشخص و جاودانه است، بسیار خوشحال هستم.  

ایشان در ادامه سخنرانی خود افزودند: روابط فرهنگی دو کشور مشرق زمین از دیرباز بوده و همچنان ادامه دارد. اگر فردی خواهان یادگیری تاریخ هند را بررسی کند بایستی حتماً از فرهنگ ایران نیز آشنا باشد. ایران و هند از لحاظ فرهنگی پای به پای هم پیش رفته اند و در ادامه نیز به قوت خود ادامه پیدا خواهد کرد. احساساتی که در یک فرد ایرانی است به همان مرتبه در شخص هندی نیز نمود دارد و آنچه امشب از فرهنگ ایرانی به اجرا گذاشته می شود قطعا نمادی از فرهنگی از هند است. ایران دارای فرهنگی غنی می باشد که از دیر زمان رشد و گسترش داشته است و امروزه در سرزمین های اسلامی خود را به بهترین وجه نشان می دهد.

  نماینده فرهنگی ایران در پایان سخنان خود اظهار امیداواری کردند که حاضرین از اجرای موسیقی اصیل جنوب ایران لذت برند و در آینده نیز در چنین برنامه ها نیز شرکت فعال داشته باشند.

      پس از سخنرانی نماینده فرهنگی ج.ا. ایران در کلانشهر مومبای گروه موسیقی لیان به مناسبت نزدیکی به ایام محرم با دمام زنی وارد سالن شدند که مورد استقبال قرار گرفتند و پس از معرفی گروه توسط مجری چند قطعه زیبا و دلنشین را به اجرا گذاشتند.

     شایان ذکر است که در این شب موسیقی موسس گروه لیان به همراه دو تن از موسیقیدانان هندیها کاری مشترک و جالب که نشان گر اشتراک موسیقی فی مابین دو کشور است را به نمایش گذاشتند که مورد تشویق همه حضارین قرار گرفت. 

پس از آن وابسته فرهنگی و رئیس سازمان جوانان زرتشیان از اعضای گروه و افرادی که در برگزاری برنامه باشکوه شرکت داشتند، تجلیل و تشکر کردند.

        گروه موسیقی لیان توسط آقای شریفیان در سال 1372 تاسیس گردید. این گروه در حال حاضر به عنوان یکی از مطرح‌ترین و باسابقه‌ترین گروه‌های موسیقی بومی ایران کارنامه قابل توجه‌ای دارد که از جمله آن می توان ایالت‌های آمریکا (۱۹۹۷)، جام جهانی آلمان (۲۰۰۶)، المپیک پکن (۲۰۰۸)، کویت (۲۰۰۲)، سوئد (۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳)، نروژ (۲۰۱۳) و غیرو اشاره کرد.        


١٠:٣٨ - 1397/06/20    /    شماره : ٧١٢٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٨خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1141572
 بازدید امروز : 410
 کل بازدید : 6447415
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.0781