تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور رضا جمشیدی؛ وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا برگزار گردید

نشست انجمن جغرافیایی ایتالیا در معرفی ایران: "سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم"

 

 

در این نشست که رضا جمشیدی؛  وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران نیز در آن حضور داشت، "اِنزو بورّی" (Enzo Burri)؛ "ملینا دِکارو" (Melina De Caro)؛ "کلائودیو لویاکونو"  (Claudio Lojacono)؛ "فرانکو سالواتوری" (Franco Salvatori)؛ و "کارلا ایدا سالویاتی" (Carla Ida Salviati)   اعضاء هیأت نمایندگی، به مدیریت "روبرتو رِآلی" (Roberto Reali) گزارش سفر خود را همراه با پخش تصاویری از ج.ا.ایران که در جریان سفر به ثبت رسانده بودند؛ به حضار ارائه نمودند.

پس از معرفی اجمالی طرح این سفر؛ که بخشی از آن با مشارکت دانشگاه صنعتی شاهرود انجام یافته؛ توسط "روبرتو رِآلی" مدیر جلسه، " کلائودیو لویاکونو" متخصص اسلام شناسی، در بخشی از سخنان خود،  با اشاره به این که سال ها پیش، در جریان سفر ماه عسل خود و همسرش به ایران، با مهمان نوازی ایرانیان و فرهنگ و تمدن غنی ایشان آشنا گردیده، خاطر نشان ساخت: "کلیه پیش فرض های نادرست رایج در ایتالیا در خصوص ایران، با سفر به این کشور، کاملاً مرتفع خواهد شد". سخنران بعدی این نشست،  "اِنزو بورّی" متخصص جغرافیا نیز خاطر نشان ساخت: "اگرچه من در جست و جوی قنات های ایران بودم، اما آن چه در نهایت با ان مواجه گردیدم و بر من تأثیر بسیار گذاشت، مهمان نوازی ایرانیان بود". در ادامه، "فرانکو سالواتوری" از منظر جغرافیای سیاسی، گزارش سفر خود به ج.ا.ایران را ارائه نمود و در بخشی از سخنان خود بیان داشت: "من در سفر به ایران مجاب گردیدم که این کشور، با رشد و توسعه ای که یافته و ذهنیت باز شهروندانش، به زودی با حفظ استقلال خود، با جامعه بین الملل روابط گسترده تری خواهد داشت... ایرانیان ملتی هستند که سلطه جو نمی باشند؛ اما سلطه را نیز نمی پذیرند". با خاتمه یافتن سخنان "سالواتوری"،  مدیر جلسه در تأیید گفته های وی،  با اشاره به این که ایران سال ها است که آغاز کننده هیچ جنگی نبوده، خاطر نشان ساخت که روند توسعه در تعامل با غرب در ایران،  پس از جنگ جهانی دوم آغاز گردیده و این کشور در حال حاضر، نظام جمهوری و قانون اساسی و تفکیک قوا دارد و پس از تقویت هویت مذهبی شیعی در جریان انقلاب، این هویت در طول جنگ تحمیلی،  از حیث ملی نیز تقویت گردیده و اگر این کشور با ایالات متحده آمریکا تقابلی دارد، این تقابل از آن رو است که آمریکا استقلال ایران را به رسمیت نشناخته و هرگز باب گفتمانی برابر را با ایران نگشوده است. سخنران بعدی این نشست؛  " ملینا دِکارو" نیز در سخنان خود خاطر نشان ساخت:  "داده ها در خصوص ایران و تحلیل آن ها  در رسانه های ایتالیا، واقعیت ایران معاصر را به ما منتقل نمی نماید. روزنامه نگاران گاهی خبرسازی می کنند و اگر خوب و همدستانه چنین کنند، تاریخ را تحریف خواهند کرد... تقابل شیعه و سنی که از آن سخن گفته می شود، در عین حال تقابل قرائت یک فرهنگ غنی و پر قدمت از اسلام  با قرائت های دیگر؛ و تفاوت مردم سالاری دینی با خودکامگی دینی است. این تفاوت ها و هویت ملی – مذهبی ایرانی،  پس از شکست داعش و شکل گیری بزرگراهی که تهران را به مدیترانه وصل نموده، فرصت فصل نوینی در مناسبات ایران و اروپا را فراهم ساخته که این فرصت، مرهون رییس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا؛ یا اتحادیه اروپا نیست که رییس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا بتواند آن را منتفی سازد. این فرصت را خود ایرانیان، بر مبنای هویت ملی – مذهبی  شان، با اصلاح و اعتدال فراهم نموده اند.

در خاتمه این نشست و پس از ارائه گزارش تصویری " کارلا ایدا سالویاتی"؛ بانوی روزنامه نگار ایتالیایی از سفر خود به ایران، رضا جمشیدی؛ وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا در سخنان پایانی جمع بندی این نشست، با سپاس از میزبانی مؤسسه جغرافیایی ایتالیا از این نشست و قدردانی از مساعی هیأت نمایندگی این مؤسسه در معرفی ج.ا.ایران، پیشنهاد سخنرانان این نشست، در خصوص ضرورت سفر جهت مشاهده تصویر واقعی ایران معاصر را  یادآور گردید و از کلیه حضار، جهت سفر به ج.ا.ایران دعوت به عمل آورد.

 


١٠:١٦ - 1396/09/14    /    شماره : ٦٩٢٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٠خروج
مناسبت ها

 

 

 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1019590
 بازدید امروز : 1991
 کل بازدید : 5925440
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 8.2656