تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش

دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب «قلندرنامه» در روسيه

کتاب «قلندرنامه» با همكاري رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در روسيه، رونمايي شد.

 

 

همزمان با دومین روز از برگزاری کنفرانس بین‌المللی «راه معنوی ابریشم، سازندگی، هم‌گرایی» در جمهوری تاتارستان، میزگرد تخصصی نقد و بررسی و رونمایی از کتاب «قلندرنامه» اثر ابوبکر قلندر رومی با حضور شخصیت‌های علمی و مذهبی روسیه از جمله ایلنور میر گالیف، ريیس انستیتو تاریخ، شهاب‌الدین مرجانی، وابسته به آکادمی علوم تاتارستان، رسول اسماعیل زاده دوزال، ريیس مرکز ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مفتیان برجسته روسیه برگزار شد.

در این نشست، متخصصان و اندیشمندان با ارائه چند مقاله و گزارش علمی و تخصصی به نقد و بررسی این اثر کم شناخته شده در حوزه تصوف پرداختند.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران با اشاره به اهمیت این منظومه دینی و ترجمه آن از زبان فارسی به زبان روسی، این اثر را سرآغاز مطالعات جدید در حوزه ادبی، تاریخی و دینی در منطقه و منبع مهمی در شناخت اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی ملت‌های منطقه از ایران تا آناتولی و قفقاز و آسیای مرکزی دانست.

وي اظهار كرد: با همكاري رایزنی فرهنگی ايران تصحیح، ترجمه و نقد علمی این مثنوی که در 5 دفتر و 17 هزار بیت است، حدود یک سال صورت گرفته که در نوع خود بی نظیر است.

رسول اسماعیل زاده نیز در این نشست، با اشاره به اهمیت این اثر به سفر تاریخی حضرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو و حدیث سلسله ذهب در حل اختلافات دینی و ایجاد جریان‌های فکری در میان بزرگان اسلام در دوره‌های بعد دانست.

ريیس مرکز ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضرورت توجه بیشتر در استفاده دینی حوزه‌های علمیه و علمای اسلام از این نسخه‌های خطی و آثار علمی میراث مکتوب را مورد تأکید قرار داد.

آشنايي با قلندرنامه

قلندرنامه منظومه عرفانی، آموزشی و میراث منحصر به فرد ادبیات فارسی است. این اثر در قرن چهاردهم میلادی، در زمانی که اسلام  به عنوان دین رسمی شناخته شد، توسط صوفی ابو بکر قلندر رومی در کریمه نوشته شده است.

این کتاب رساله منظومه دینی است که بخش‌های مختلف آن مربوط به پیغمبر اسلام (ص)، اهل بیت (ع)، اصحاب کرام (ره)، علمای اسلام و عارفین، عرفان اسلامی و طریقه صوفیانه ، آداب و رسوم عرفانی و همچنین تاریخ مسلمان شدن سلاطین تاتار خصوصاً محمد ازبک خان، محمود جلال الدین جانی بیگ خان، امیر تغلوق تیمور و ... است.

ابوبکر قلندر رومی در شهر آق سرای آناتولی به دنیا آمد و در دوره حکومت ازبک خان و جانی بیگ خان در شبه جزیره کریمه اقامت گزید. این صوفی و شاعر پارسی گوی در جریان اسلامی شدن دولت اردوی زرین (اولوسِ جوجی یا دشت قپچاق) شرکت بسزایی داشت و امام جامع  مسجد ساخته شده توسط سلطان مصری ملک محمد ناصر بود. وی را می‌توان بنیانگذار طریقت عشاقیه در حوزه تصوف دانست.

ترجمه روسی قلندرنامه از روی چاپ فاکسی میل نسخه اصلی آن که در آرشیو انستیتوی شرق‌شناسی ابوریحان بیرونی شهر تاشکند در جمهوری ازبکستان نگهداری می‌شود صورت گرفته است. این مثنوی با مقدمه مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و شیخ روایل عین الدین مفتی اعظم و رئیس شورای مفتیان فدراسیون روسیه در 1050 صفحه و با شمارگان 500 نسخه منتشر شده است. تصحیح، ترجمه و نشر قلندر نامه و انتشار آن با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی ایران در روسیه، انستیتو تاریخ اکادمی علوم تاتارستان و شورای مفتیان روسیه صورت گرفته است. این اثر فاخر علمی توسط اسماعیل گبادولین، مترجم برجسته زبان روسی و عضو هیأت علمی انستیتو تاریخ و با همکاری گروهی از متخصصان حوزه های مختلف تصحیح، ترجمه و نقد علمی شده است.


٠٩:٣٧ - 1396/06/20    /    شماره : ٦٨٥٦١٣    /    تعداد نمایش : ٣٠٠خروج
مناسبت ها

 

 
 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 954299
 بازدید امروز : 2933
 کل بازدید : 5640658
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 5.5156