تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش

دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

استاد باستان‌شناسی دانشگاه وین:

زنان در ايران برخلاف جامعه عرب جایگاه بالایی دارند


رناته رمز، در نشست ايران‌شناسي در اتريش با اشاره به اين كه به کشورهای اسلامی زیادی سفر کرده‌ام، گفت:  زنان در ايران برخلاف جامعه عرب جایگاه بالایی دارند.

نشست ایران‌شناسی به همت رايزني  فرهنگي كشورمان با حضور 25 تن از کارکنان هواپیمایی اتریش و تنی چند از دانشگاهیان اتریشی، در محل اين نمايندگي برگزار شد.

در اين نشست خانم رناته رمز، استاد باستان‌شناسی دانشگاه وین و ريیس بخش بین‌المللی بزرگ‌ترین شرکت توریستی اتریش گفت: من در طول سال حداقل سه بار، با گروه‌های گردشگری به ایران سفر مي‌كنم.

وي ادامه داد: اولین بار در تاریخ 1975 میلادی با خانواده‌ام به ایران سفر کردم و از آن پس هر بار در سفرهایم بیشتر عاشق ایران و فرهنگ ایرانی مي‌شوم. در طول سال بارها به ایران سفر می‌کنم. روزهای انقلاب، جنگ ایران و عراق و تحریم‌ها عواملی بودند که در مقطعی مسافرت‌های مرا به ایران به تعویق انداختند.

وی در ادامه گفت: بیش از 4 هزار عکس از ایران دارم. واقعاً نمی‌دانستم که کدام عکس را با خودم بیاورم. چون برای تک‌تک آنها گفتنی‌های فراوانی وجود دارد. اما من شما را با اسلاید، خیلی گذرا به چند شهر توریستی ایران مانند اصفهان، همدان، شیراز، کرمان ، یزد و تهران، خواهم برد.

رناته رمز، سپس به معرفی تهران پرداخت و گفت: شهری بسیار بزرگ که در شمال آن کوه‌های بسیار زیبایی با قابلیت کوهنوردی و اسکی وجود دارد. جالب این است که بدانید در بیشتر مناطق ایران کوهستان وجود دارد. حتی به طور مثال شمال شهر تهران در ارتفاع يكهزار و 700 متري متری و جنوب آن در ارتفاع 980 متری قرار دارد. تهران داری آثار باستانی بسیاری زیبایی است از جمله موزه‌های بسیاری دارد که برای  دیدن آن می‌بایست حداقل دو هفته وقت گذاشت.

استاد باستان‌شناسی دانشگاه وین ادامه داد: مردم ایران بسیار بافرهنگ و تحصیل‌کرده هستند. جالب است بدانید که در حال حاضر تعداد دانشجویان دختر که وارد دانشگاه‌ها می‌شوند بیشتر از پسرهاست و آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد که 60 درصد دانشجویان دختر هستند. زنان از لحاظ مدیریتی جایگاه‌های بسیار بالایی در ایران دارند.

وي تأكيد كرد: من به کشورهای اسلامی زیادی مسافرت کرده‌ام و به عنوان یک زن، در ایران احساس آرامش بیشتری می‌کنم. وقتی من در یک کشور اسلامی بخواهم از یک نفر سؤال کنم، همیشه از زنان می‌پرسم و اگر مجبور شوم از یک مرد بپرسم، سراغ مردانی می‌روم که خیلی از من مسن‌تر هستند؛ چون پرسش از یک مرد جوان، سیگنال بدی دارد. یعنی موجب سوءتفاهم می‌شود و آن مرد فکر می‌کند که قصد دارم با او دوست شوم. در ایران این طور نیست و شما می‌توانید به عنوان زن، از مردان جوان هم سؤال کنید. یا به طور مثال وقتی شما بخواهید آسانسور سوار شوید، همیشه زنان را مقدم می‌شمارند.

رناته رمز،  همچنين علاوه بر معرفی آثار باستانی ایران، جذابیت‌های تاریخی و زندگی روزمره بانوان ایرانی را به تصویر کشاند و گفت: جامعه ایران با کشورهای عربی کاملاً تفاوت دارد؛ به ویژه جایگاه بانوان ایرانی در جامعه و خانواده بسیار متفاوت از جایگاه زنان در جامعه عربی است. در جامعه عربی زنان جایگاه بسيار پایین‌تری دارند.

استاد باستان‌شناسی دانشگاه وین در بخش پاياني سخنراني خود با گفتن اينكه متأسفانه برخی از افراد ایران را یک کشور عربی تصور می‌کنند، به نمايش تصاوير آثار تاریخی شهرهای مختلف و شرح جذابیت‌های این شهرها پرداخت.

 


١٤:٠٣ - 1396/02/26    /    شماره : ٦٧٨٠٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٢خروج
مناسبت ها

 

 
 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 940809
 بازدید امروز : 968
 کل بازدید : 5590610
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 6.5312